Ratusz szuka sposobów na zwiększenie liczby mieszkańców zameldowanych w Rzeszowie. Upraszcza zasady darmowej komunikacji dla uczniów.
Z darmowych przejazdów autobusami, które obsługuje MPK, rzeszowscy uczniowie mogą korzystać od 2018 roku. Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom od rozpoczęcia do ukończenia nauki w szkole lub placówce nie dłużej jednak niż do ukończenia 21. roku życia.
Jednym z warunków bezpłatnej komunikacji dla uczniów w rzeszowskich szkołach jest jeszcze coroczne składanie w rzeszowskich urzędach skarbowych przez rodziców deklaracji podatkowej (PIT). Ci, którzy rozliczają się poza Rzeszowem, tego dobrodziejstwa są pozbawieni.
Od nowego roku szkolnego 2025/2026 ma się to zmienić. – Ułatwiamy sobie i mieszkańcom życie – mówi Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który jest odpowiedzialny za organizację miejskiej komunikacji.
Oprócz dotychczasowej procedury z pokazywaniem PIT-ów, ZTM chce wprowadzić znacznie łatwiejszą i prostszą. Kto do 18. roku życia ma meldunek w Rzeszowie z automatu dostanie pakiet darmowego biletu i nie będzie musiał odwiedzać Punktów Obsługi Podróżnego ZTM.
Wystarczy tylko założyć sobie konto w aplikacji Urzędu Miasta Rzeszowa – „Rzeszów to my” i poprosić o weryfikację adresu zameldowania, by otrzymać darmowy bilet.
– Dla nas to duże ułatwienie, bo zamiast przeglądać czyjeś zeznania podatkowe, dostaniemy z automatu wykaz osób, które są zameldowane w Rzeszowie, mają mniej niż 18 lat i chcą mieć nasz pakiet – wyjaśnia dyrektor Dziągwa. – Będzie sprawnie, szybko, prosto – zapewnia.
Dla osób spoza Rzeszowa, ale rozliczających podatki w Rzeszowie, ZTM utrzyma darmowe przejazdy dla niepełnoletnich. – Po okazaniu i sprawdzeniu przez nas zeznania podatkowego – tłumaczy Dziągwa. – Koszmar okazywania zeznań podatkowych zastępujemy meldunkiem.
Zmieni się również sposób dokumentowania i zapisywania prawa do bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusów. Uprawnienie będzie zapisywane na Rzeszowskiej Karcie Mieszkańca – w aplikacji na telefon lub na plastikowej karcie.
Z bezpłatnej komunikacji w Rzeszowie korzysta coraz więcej uczniów. W pierwszym roku było ich ponad 10 tysięcy. Obecnie za przejazd autobusami nie płaci ponad 19 tys. uczniów. W tej grupie jest blisko 1000 ukraińskich uczniów, którzy kształcą się w rzeszowskich szkołach.
Decyzję o poluzowaniu zasad bezpłatnej komunikacji muszą jeszcze zatwierdzić radni Rzeszowa. Mają to zrobić w najbliższy wtorek (27 maja), co wydaje się tylko formalnością.