Od 1 września 2026 roku w Rzeszowie zostanie otwarta międzynarodowa szkoła podstawowa – pierwsza w mieście. – Będzie oknem na świat – mówią władze Rzeszowa.
Prywatną szkołę „IPS International School of Rzeszów” planuje otworzyć Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk, urodzona we Wrocławiu i mieszkająca aktualnie w Warszawie prezeska stowarzyszenia Forum Szkół Międzynarodowych.
Dobrzańska-Frasyniuk podobną szkołę 15 lat temu otworzyła we Wrocławiu. Jest ona autoryzowana przez dwa najbardziej poważane programy edukacji międzynarodowej na świecie: Cambridge oraz International Baccalaureate (IB).
Będą „obywatelami świata”
Teraz Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk chce taką szkołę stworzyć w Rzeszowie. – To przepiękne miasto, nie tylko z potencjałem gospodarczym, ale i ludzkim – mówi.
W szkole będą mogły się uczyć nie tylko dzieci obcokrajowców, ale polskie czy Polonii, wracającej m.in. do Rzeszowa. – Absolwenci szkoły bez względu na to, czy zostaną w Polsce, czy wyjadą za granicę będą zawsze obywatelami świata – uważa Dobrzańska-Frasyniuk
Siedziba szkoły ma być w jednym ze skrzydeł Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Langiewicza 2. – Nie będzie to miało negatywnego wpływu na SP nr 3, która w tym roku będzie miała jedna klasę pierwszą – mówi Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.
Szkoła IPS ma ruszyć 1 września 2026 roku. Będzie prowadzona przez nauczycieli z zagranicy. Kształcenie w języku angielskim i według brytyjskiego systemu edukacji obejmie dzieci i młodzież w klasach 1-8.
– Marzyliśmy o takiej szkole od dawna – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Do szkoły międzynarodowej przymierzano się w Rzeszowie jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. Po zbrojnym ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada, Rzeszów stał się miastem jeszcze bardziej międzynarodowym.
– U nas zatrzymują się uchodźcy, przyjeżdżają dyplomaci, inżynierowie i fachowcy z wielu branż, także lotniczej. Za zagranicznymi obywatelami sprowadzają się ich rodziny. Aby chcieli tu zostać, potrzebna jest odpowiednia oferta edukacyjna – twierdzi Konrad Fijołek.
Minimum ośmiu uczniów w klasie
IPS ma być edukacyjnym „oknem na świat”. Nauka ma być na poziomie brytyjskiego odpowiednika „primary i lower secondary”. W przyszłości może powstanie przedszkole, klasy licealne, co umożliwi uczniom edukację w międzynarodowym systemie aż do matury.
Szkoła nastawia się przede wszystkim na stworzenie klas I-V. Aby utworzyć klasę, musi być w niej co najmniej ośmiu uczniów. Klasy maksymalnie będą liczyć 18 osób. Nauka nie będzie tania. Dla klas I-V miesięczny koszt nauki to 3490 zł, dla klas VI-VIII – 3790 zł.
Pierwsze spotkanie dla rodziców i dzieci, zainteresowanych nauką w międzynarodowej szkole podstawowej, odbędzie się w czwartek, 29 maja, w hotelu Metropolitan przy ulicy Słowackiego, o godz. 17:00. Od 16 maja rusza rekrutacja na dyrektora lub dyrektorkę placówki.
W Rzeszowie obecnie program powszechnej dwujęzyczności jest w żłobkach, 51 przedszkolach i podstawówkach z oddziałami przedszkolnymi oraz w klasach I-III 25 szkół podstawowych. Oddziały dwujęzyczne są w SP 21, SP 18, SP 10, SP 28 (dla starszych uczniów), a także I LO, IX LO.
W IX LO można też zdawać maturę międzynarodową.