13 sygnałów o naruszeniu ciszy wyborczej odnotowała podkarpacka policja w niedzielę do godz. 19:00. Były też dwa przypadki nietrzeźwych członków komisji wyborczych.
Przed godz. 18:00 policjanci zostali wezwani do lokalu wyborczego przy ulicy Beskidzkiej w Rzeszowie. Wcześniej otrzymali sygnał, że jeden z członków komisji może być nietrzeźwy. 33-letni mężczyzna został przebadany alkomatem, miał 0,3 prom. alkoholu w organizmie.
Podobny przypadek kilka godzin wcześniej, ok. 13:30, zanotowali policjanci w Sanoku, gdzie kompletnie pijana 41-letnia kobieta chciała rozpocząć pracę w komisji przy ulicy Sadowej. Do pracy nie została dopuszczona.
– Kobieta miała 3 promile alkoholu w organizmie – mówi kom. Piotr Wojtunik, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Podarł kartę głosowania
Także w Sanoku, ok. 17:00, doszło do innego incydentu. Do lokalu wyborczego przy ulicy Robotniczej wszedł 42-letni mężczyzna. – Podarł kartę wyborczą i wyszedł z nią poza lokal. Kartę udało się odzyskać. Mężczyzna miał 0,8 prom. alkoholu w organizmie – dodaje rzecznik Wojtunik.
Również w niedzielę policja w Mielcu otrzymała informacje o nielegalnej agitacji w internecie. Na Facebooku jeden z jego użytkowników zamieścił w komentarzu screen swojej karty wyborczej, na której był postawiony X przy nazwisku jednego z kandydatów na prezydenta.
Policjanci otrzymali też sygnał o sfałszowanej karcie wyborczej w Deszcznicy w powiecie jasielskim. Osobę zgłaszającą zaniepokoił fakt, że róg karty jest obcięty. Już wcześniej PKW informowała, że to nie świadczy o fałszerstwie.
– Prawy górny róg jest ścięty we wszystkich kartach, bo jest to element ułatwiający osobom korzystającym z nakładek w alfabecie Braille’a – wyjaśniał w południe Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Zrywane banery wyborcze
Podkarpacka policja od soboty otrzymała do niedzielnego wieczora także 8 sygnałów o nielegalnym umieszczaniu i zrywaniu banerów wyborczych. Zgłoszenia pochodziły z powiatów: rzeszowskiego, stalowowolskiego, brzozowskiego, niżańskiego, jasielskiego i mieleckiego.
– Sprawców nie zatrzymano. W tych przypadkach sprawy będą prowadzone pod kątem popełnienia wykroczeń – wyjaśnia kom. Wojtunik.
Cisza wyborcza obowiązuje od północy, z piątku na sobotę – do niedzieli, do godz. 21:00, czyli otwarcia lokali wyborczych. Za jej złamanie grożą wysokie grzywny, sięgające nawet miliona złotych. Do godz. 17:00 frekwencja wyborcza na Podkarpaciu wyniosła 50,23 proc.
W niedzielę, 18 maja, Polacy wybierają prezydenta RP. O ten urząd walczy 13 kandydatów.