Nowy rzeszowski park powstał na osiedlu Pobitno – w rejonie ulic Gajowej i Szkolnej, zajmuje ponad 60 arów. Znalazł się w nim m.in. plac zabaw i scena plenerowa.
Adam Napiórkowski, prezes stowarzyszenia Dzielnica, poinformował, że park powstał po siedmiu latach starań mieszkańców osiedla. To oni wpadli na pomysł na zagospodarowanie miejskiej działki znajdującej się w sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.
– Teren ten, z ładnym widokiem na Rzeszów, wcześniej był wykorzystywany na ogródki warzywne dla mieszkańców oraz nauczycieli. Ale większość tego terenu pozostała niezagospodarowana. Mieszkańcy osiedla – dzisiaj skupieni w stowarzyszeniu Dzielnica – wpadli na pomysł, żeby na tej miejskiej działce zbudować Ogród Jordanowski – przypomina Adam Napiórkowski.
Budowa z kłopotami

Jak twierdzi, budowa napotykała szereg kłopotów, bo do placu nie było drogi dojazdowej. Mieszkańcy przekonali urzędników, by miasto przejęło na własność część ulicy Gajowej oraz wykupiło i zburzyło stary dom przy tej ulicy. Dzięki temu do placu doprowadzono drogę.
– Ale wówczas działka stała się przedmiotem zainteresowania rzekomych spadkobierców właścicieli, inwestorów. Ostatecznie wyrokiem sądu odrzucono wszelkie roszczenia do działki. Wszystkie te trudności i działania odsunęły realizacje projektu o kilka lat – wyjaśnia Adam Napiórkowski.
Jak dodaje, powstała koncepcja ogrodu z sadem owocowym, ogrodem warzywnym, siłownią oraz placem zabaw. Po konsultacjach z dyrekcją ZSP nr 2 ustalono, że w ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na małe zaplecze lekkoatletyczne – dwutorową bieżnię na 60 metrów i skocznię do skoku w dal.
Bardzo ważnym elementem ogrodu miał być naturalny amfiteatr. Ułożony na naturalnym zboczu byłby miejscem na zorganizowanie Dni Osiedla, dożynek oraz uroczystości, konkursów i innych imprez szkolnych. Pomysł zaakceptował najpierw prezydent Tadeusz Ferenc, a później Konrad Fijołek.

Park z trzema strefami
Wykonawca – firma Fudali z Głogowa Małopolskiego – w pierwszej kolejności opracował projekt parku. Inwestycję koordynował Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Istniejącą roślinność na działce uzupełniono nowymi nasadzeniami blisko 50 drzew i 1,5 tys. krzewów i bylin.
Park podzielono na kilka stref. W pierwszej jest plac zabaw z takimi elementami jak m.in. tyrolka, huśtawki, wieża – linarium, domek dla dzieci. W kolejnej zamontowano siłownię dla dzieci z drabinkami, torem przeszkód, równoważnią, mostem linowym, drążkami do podciągania.

Najważniejszym elementem trzeciej ze stref jest wspomniana scena plenerowa. – W ogrodzie są bardzo interesując instalacje edukacyjne. Dzięki nim lekcje przyrody w ZSP nr 2 będą bardzo atrakcyjne. Ogród Jordanowski będzie też dobrym miejscem na zajęcia WF oraz spędzenie wolnego czasu przez okolicznych mieszkańców – uważa Adam Napiórkowski.
– Poszczególne strefy zostały połączone ścieżką. Ustawione zostały także ławki i siedziska-pniaki – informuje rzeszowski magistrat. W parku zamontowano także 25 latarni oraz domki dla jeży, budki dla ptaków i domki dla owadów
Budowa parku kosztowała 2,2 mln zł. Zdecydowaną większość tej kwoty miasto otrzymało z rządowego funduszu Polski Ład, inwestycję wpisano do miejskiego projektu budowy ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie.




