Żeby szybko dotrzeć z Rzeszowa do Warszawy pociągiem, nie trzeba być już skazanym na drogie Pendolino. Od 9 marca pociągiem IC „San” będzie jeszcze szybciej!
– Rekordowo szybko pojedziemy na trasie ze stolicy do Rzeszowa. Ekonomiczny pociąg IC „San” z Warszawy do Przemyśla przez Radom i Sandomierz pokona tę trasę szybciej – zapowiada spółka PKP Intercity.
Od niedzieli (9 marca) na polskich torach zaczyna obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. O korekcie rozkładu pociągów Polregio na Podkarpaciu, pisaliśmy tutaj.
Zmiany wprowadza także wspomniane Intercity. Spółka, realizująca połączenia dalekobieżne, w swoich materiałach promocyjnych reklamuje wspomniane połączenie Rzeszów – Warszawa pociągiem „San”, który zaczyna kurs w Przemyślu.
Liczba bezpośrednich połączeń z Rzeszowa do Warszawy nie zmieni się – nadal będzie ich 7 każdego dnia, z czego jedno „Pendolino”. To najszybsze dotychczas połączenie – do stolicy dociera się w 3 godziny i 49 minut. Ale trzeba za to słono zapłacić – 191 złotych (II klasa). I jechać przez Kraków (450 km)!
Pozostałe pociągi klasy IC są dużo tańsze (bilet kosztuje 71 zł), ale jedzie się znacznie dłużej – blisko pięć godzin, w zależności od pory dnia – przez Kolbuszową, Tarnobrzeg, Sandomierz, Radom, Piaseczno (321 km) albo przez Łańcut, Leżajsk, Stalową Wolę, Lublin i Otwock (388 km).
Z pociągów IC dotychczas najszybszy był wspomniany „San” przez Sandomierz i Radom. W sobotę (8 marca) po raz ostatni wyjechał z Rzeszowa o godz. 6:52. Czas podróży do Warszawy to 3 godziny i 58 minut. Od niedzieli skróci się o 17 minut – do 3 godzin i 41 minut!
– Wyjazd od 9 marca o godz. 7:09, przyjazd o 10:50 (Warszawa Centralna) – podaje Intercity.
To oznacza, że „San” będzie szybszy od „Pendolino” o osiem minut, bo godzina wyjazdu najbardziej ekskluzywnego pociągu spółki IC nie zmieni się. Z Rzeszowa „Pendolino” nadal będzie wyjeżdżało o godz. 6:31, w Warszawie będzie o 10:20.
Różnica w cenie bilety między „Sanem” a „Pendolino” wynosi aż 120 zł.
„Pendolino” ma do pokonania 450 km, „San” – 321 km. – Ponadto na czas przejazdu ma także wpływ czasowe ograniczenie prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej do 160 km/h. Jest to związane z modernizacja trasy – wyjaśnia nam biuro prasowe PKP Intercity.
– Na poprawę czasu przejazdu pociągu „San” od 9 marca wpływać będą także lepsze parametry trasy przez Radom i Sandomierz. Zakończenie prac modernizacyjnych oznacza zdjęcie dotychczasowych ograniczeń prędkości – tłumaczy przewoźnik.
Z kolei z Warszawy Centralnej „San” będzie wyjeżdżać o 17:10, w Rzeszowie będzie o 20:57 (czas podróży to 3 godzimy i 47 minut). Nadal to szybciej (o 3 minuty) niż „Pendolino”, które ze stolicy wyjeżdża o 17:40, na miejscu jest o 21:30.