Rzeszowska Maska znalazła się w gronie 21 instytucji z całego kraju, które otwierają się na potrzeby niepełnosprawnych i seniorów. Rząd na to nie szczędzi grosza.
Teatr Maska otrzymał 493 tys. zł z programu „Projektowanie Uniwersalne Kultury”. Opracowało go Narodowe Centrum Kultury, podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program wspiera Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Maska swój wniosek o dofinansowanie zatytułowała „PUKpuk, to my!”. Przeszedł gęste sito selekcji i uzyskał grant w wysokości prawie pół miliona złotych na projekty, które umożliwią niepełnosprawnym i seniorom udział w teatralnych przedsięwzięciach.
„Już zakasujemy rękawy do roboty!” – ogłosiła Maska. – Chcemy stworzyć z Maski miejsce przyjazne i dostępne dla wszystkich – wyjaśnia Anna Kulpa z rzeszowskiego teatru.
Maska z myślą o niepełnosprawnych i seniorach przygotuje m.in. spektakl sensoryczny, warsztaty, materiały i inwestycje, które zniwelują bariery architektoniczne i cyfrowe. Pracownicy teatru w tym zakresie zostali przeszkoleni przez trenerów Narodowego Centrum Kultury.
„PUKpuk, to my!” przewiduje przebudowę strony internetowej Maski, audiodeskrypcje spektakli, teksty w ETR (Easy to Read, czyli tekst łatwy do czytania i zrozumienia) o działalności teatru, przedprzewodniki, tłumaczenia wybranych materiałów na polski język migowy.
Maska w środku budynku stworzy piktogramy, które uwzględnią potrzeby niepełnosprawnych, a także podjazd do wejścia głównego oraz przygotuje miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, na sali zamontuje przenośne fotele, dodatkowe oświetlenie, będzie też mobilny pokój wyciszeń.
Projekt „PUKpuk, to my!” Maska zamierza wykonać do końca marca 2026 roku.