Pracownicy i absolwenci Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej znaleźli się wśród laureatów 51. edycji Konkursu Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa za 2023 rok.
Statuetki dla laureatów konkursu oraz dyplomy dla promotorów nagrodzonych prac wręczono na uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W imieniu ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka nagrody wręczył dyrektor generalny Michał Graczyk.
Nagrodę za rozprawę doktorską „Wpływ materiałów zmienno-fazowych na efektywność energetyczną modyfikowanych przegród kolektorowo-akumulacyjnych” odebrała dr inż. Joanna Krasoń z Katedry Budownictwa Ogólnego. Promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. inż. Lech Lichołai.


W kategorii inżynierskich prac dyplomowych znalazło się dwoje absolwentów kierunku architektura na Wydziale Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury, którzy obronili swoje prace magisterskie w lipcu 2024 r. Nagrodę za pracę „Projekt ośrodka wypoczynkowo-rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i niedowidzących”, której promotorem była dr inż. arch. Agata Mikrut-Kusy z Katedry Architektury i Dziedzictwa Kulturowego, otrzymała mgr inż. arch. Paulina Więcek.


Mgr inż. arch. Przemysław Dybaś został nagrodzony za pracę „Dom opieki dla osób starszych w Rzeszowie”, której promotorem była dr inż. arch. Joanna Dudek z Katedry Urbanistyki i Architektury.
Głównym celem pracy dr inż. Joanny Krasoń „Wpływ materiałów zmienno-fazowych na efektywność energetyczną modyfikowanych przegród kolektorowo-akumulacyjnych” było przedstawienie naukowych rozważań dotyczących zagadnień energooszczędności w budownictwie. Badania dotyczyły przegród budowlanych – ścian kolektorowo-akumulacyjnych wyposażonych w materiały zmienno-fazowe. Praca została wyróżniona przez Radę Dyscypliny Inżynierii Lądowej, Geodezji i Transportu.
„Projekt ośrodka wypoczynkowo-rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i niedowidzących” mgr inż. arch. Pauliny Więcek przedstawia codzienne życie oraz potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Autorka stworzyła przestrzeń wypoczynkową nad jeziorem Myczkowskim, w której osoby mogą się zrelaksować na łonie natury, a jednocześnie skorzystać z rehabilitacji.
Przedmiotem opracowania mgr. inż. arch. Przemysława Dybasia „Dom opieki dla osób starszych w Rzeszowie” jest projekt domu opieki całodobowej dla osób starszych w Rzeszowie. Praca dyplomowa porusza aktualny, ogólnoświatowy problem starzejącego się społeczeństwa. Projektowany kompleks opiekuńczy obejmuje główny budynek o funkcji mieszkalnej, administracyjnej, rekreacyjnej i terapeutycznej oraz prywatne domy dla osób bardziej niezależnych.
