Rzeszów przykłada się do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W dniach 21-22 maja zorganizuje kongres GovTech4Europe. Weźmie w nim udział około 300 osób z całej Europy.
1 stycznia 2025 roku Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które potrwa przez najbliższe sześć miesięcy. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Bezpieczeństwo, Europo!”. W czasie prezydencji odbywa się szereg wydarzeń, do których zaangażowano polskie ministerstwa.
Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje m.in. kongres GovTech4Europe, który w Polsce odbędzie się po raz pierwszy. Resort zdecydował, że uczestników GovTech przyjmie Rzeszów – w dniach 21-22 maja. Dokładna lokalizacja kongresu nie jest jeszcze znana, pod uwagę brane są rzeszowskie uczelnie.
Na GovTech przyjadą przedstawiciele departamentów w ministerstwach cyfryzacji w krajach Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu będą dyskutować m.in. o sztucznej inteligencji, współpracy biznesu z administracją samorządową, potencjale VR i AR w cyfryzacji sektora publicznego i miastach przyszłości.
Pokazać nasze DNA
W czwartek (20 lutego) do Rzeszowa przyjechał Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji, który w ratuszu podpisał list intencyjny w sprawie zorganizowania GovTech4Europe w stolicy Podkarpacia. W imieniu Rzeszowa, list podpisał prezydent Konrad Fijołek.
– Wybraliśmy Rzeszów nieprzypadkowo. Ma wspaniałe hasło – „Stolica innowacji” – mówił Rafał Rosiński. – Szczyt GoTech ma przedstawić możliwości nowoczesnych technologii i zastosowania ich w sektorze publicznym. Łączymy także samorządy, by mieszkańcy korzystali z dobrodziejstw cyfrowych.
GovTech4Europe będzie jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Prezydent Konrad Fijołek uważa, że Rzeszów jest idealnym miejscem na zorganizowanie takiego kongresu.
– Szukamy najnowocześniejszych technologii, by używać ich do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców. Rzeszów w tym obszarze jawi się jako jeden z liderów. Chcemy się tym chwalić w całym kraju. Teraz będziemy mieli okazję pokazać to całej Europie – mówi prezydent Fijołek
– Chcemy pokazać nasze DNA – przywiązanie do innowacji, nowych rozwiązań w rozwoju gospodarczym. Mamy się czym pochwalić – uważa Konrad Fijołek. W czwartek przypomniał, że Rzeszów jest stolicą polskiego przemysłu lotniczego, w Rzeszowie swoją siedzibą ma gigant informatyczny Asseco Poland.
Industry Days i Kongres Bezpieczeństwa Polski
GovTech4Europe nie będzie jedynym wydarzeniem w Rzeszowie związanym z polską prezydencją w Radzie UE. W dniach 5-6 czerwca w ZEN Expo w Jasionce (Centrum Wystawienniczo-Kongresowe) odbędzie się Industry Days, najważniejsze przemysłowe wydarzenie Unii Europejskiej.
– Wydarzenie skupi przedstawicieli rządów, Komisji Europejskiej, przemysłu z całej Europy. Będziemy dyskutować o konkurencyjności europejskiej gospodarki, digitalizacji, bezpieczeństwie, dekarbonizacji, gospodarce obiegu zamkniętego – mówi Kamil Czyż, dyrektor wydziału marki Urzędu Miasta Rzeszowa.
Szereg innych wydarzeń poprzedzających Industry Days będzie się odbywało w Rzeszowie od początku czerwca. Jednym z nich, dzień przed kongresem, będzie wydarzenie networkingowe połączone z wizytami studyjnymi poświęcone obronności.
Tydzień później, 11 czerwca, także w ZEN Expo w Jasionce odbędzie się z kolei Kongres Bezpieczeństwa Polski. Eksperci z Polski i Unii Europejskiej, przedstawiciele sił zbrojnych, przemysłu IT, zbrojeniowego i lotniczego będą dyskutować bezpieczeństwie w Europie.
– Ze szczególnym uwzględnieniem roli Rzeszowa, jaką dzisiaj spełnia, nie tylko w bezpieczeństwie Polski, ale również naszego sąsiada – Ukrainy – mówi Grzegorz Wrona, wiceprezydent Rzeszowa. Rzeszów jest głównym polskim kanałem przerzutowym pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy.
Promowanie kultury
Oprócz kongresów, Rzeszów w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE chce promować także kulturę – Święto Paniagi (3 maja), festiwal Wschód Kultury (27-29 czerwca). 9 maja na Rynku będą urodziny Europy. – Będzie ogromny tort – mówi Marzena Styga-Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
– Rzeszowska kultura jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Europy, dlatego 6 kwietnia na Rynku odbędzie się jarmark wielkanocny. Chcemy naszą obrzędowość wypromować i w Polsce, i w Europie. Będzie pełno wielkanocnych i wiosennych akcentów – dodaje dyrektor Styga-Durak.
Władze miasta obiecują kulturalne niespodzianki w czasie trwania w Rzeszowie kongresu GovTech. – Zobaczycie, jak najnowsza technologia może wspierać działalność kulturalną. Będą się działy cuda – w rejonie naszego zamku, fontanny… – zapowiedział w czwartek prezydent Konrad Fijołek.
Gdy podpisywał list intencyjny w sprawie organizacji GovTech4Europe, wiceministrowi cyfryzacji Rafałowi Rosińskiemu, obiecał: – Nie będziecie zawiedzeni. Gościom z Europy pokażemy nasz kraj, nasze miasto z dobrej strony.