Fontanna pływająca na stawie, mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie, plac zabaw i panele edukacyjne – o takie atrakcje wzbogaci się park dworski im. W. Szafera na rzeszowskiej Słocinie.
Odnowienie parku im. W. Szafera przy ul. Powstańców Śląskich jest częścią projektu: „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie”. Iwano-Frankiwsk na Ukrainie od wielu lat współpracuje ze stolicą Podkarpacia.
Oba miasta postanowiły wspólnie zrobić coś dobrego dla przyrody. – Dbamy o przyrodę i realizujemy wiele projektów jej poświęconych. Ten jest jednym z najbardziej wartościowych – twierdzi Krzysztof Stańko, wiceprezydent Rzeszowa.
Podkreśla, że park na Słocinie ma się stać miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli wypoczywać. – Chcemy młodym pokoleniom pokazywać i historię, i dbałość o zieleń – dodaje Stańko.
W Rzeszowie do projektu zaangażowano różne wydziały urzędu miasta i jednostki organizacyjne. W Iwano-Frankiwsk jest podobnie. W Rzeszowie ton nadaje Zarząd Zieleni Miejskiej, który zaprojektował odnowienie parku na Słocinie i będzie odpowiedzialny za jego wykonanie.
– Umowy już są podpisane i prace trwają – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM w Rzeszowie.
W parku Szafera powstanie fontanna pływająca na stawie, mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie, plac zabaw i panele edukacyjne, nowe trawniki, nasadzenia 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.
Projekt został zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Rewitalizacja parku Szafera ma się zakończyć w czerwcu br., rok po podpisaniu pierwszych umów.
Co po stronie ukraińskiej?
W Iwano-Frankiwsku zostanie wykonana inwentaryzacja i oznakowania drzew. Będzie utworzona elektroniczna baza danych z zielenią w trzech parkach miejskich. Zbudowany będzie duży kompleks zabaw dla dzieci w różnym wieku. Zainstalowane zostaną tam m.in. karmniki dla ptaków, domki dla owadów i dla jeży. Dla seniorów zostanie stworzona strefa do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Modernizacje przejdą także wybieg dla psów i boisko sportowe.
– Natomiast po obu stronach granicy zostaną zorganizowane Międzynarodowe Fora Zieleni. Ich uczestnicy zapoznają się z rozwiązaniami opartymi na zasobach przyrody w miastach partnerskich – mówi Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
Dodatkowo ukraińscy urzędnicy przyjadą do Rzeszowa zobaczyć, jak u nas zrealizowano projekt. Przewidziana jest także rewizyta. W planach są również wspólne warsztaty z zarządzania zielenią miejską. – Są również zaplanowane zajęcia dla dzieci z rzeszowskich przedszkoli i szkół, na których poruszona zostanie tematyka ochrony przyrody w mieście – wyjaśnia dyrektor Wojnowska.
Oba miasta mają docelowo opracować wspólny plan strategicznego zarządzania zielenią miejską. Projekt jest współfinansowany z programu Interreg NEXT Polska Ukraina 2021-2027. Projekt jest warty 1 168 843,06 euro (ponad 5 mln zł). Dofinansowanie dla strony polskiej wynosi 540 721,57 euro, a dla ukraińskiej – 511 237,17 euro.
Projektem dowodzi Departament Polityki Inwestycyjnej, Projektów, Stosunków Międzynarodowych, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Iwano-Frankiwsk.