– Nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów – apeluje podkarpacki NFZ. W 2024 r. w naszym regionie 30 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty.
– Jeśli rezygnujemy z wizyty, wypadło nam coś ważnego a szczególnie, gdy wcześniej już wiemy, że nie pojawimy się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy ją. W ten sposób dajemy realną szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w szybszym terminie – mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Z danych podkarpackiego NFZ wynika, że w 2024 roku na umówione wizyty i zabiegi w Polsce nie przyszło ponad 30 tys. osób. NFZ monitoruje wszystkie listy osób oczekujących, ale w przypadku części z nich ma wgląd w dużo więcej danych. Dzięki temu, NFZ może się dowiedzieć np. ilu pacjentów przychodzi na umówioną wizytę czy zabieg, ilu rezygnuje a ilu informuje wcześniej, że wizyta nie jest już potrzebna.
Najwięcej, bo 9,3 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, 6,7 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, a ponad 3 tys. poradni kardiologicznych.
– Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy rezygnujemy i nie dajemy znać o tym rejestracji. Na umówioną wizytę czeka lekarza, który bezproduktywnie siedzi w gabinecie czekając aż przyjdziemy. Bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się w poradni czy szpitalu, odwołajmy wizytę, dzięki temu termin nie przepadnie i zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Rafał Śliż.
Odwołuję, nie blokuję!
Narodowy Fundusz Zdrowia w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję” zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. Liczba nieodwołanych wizyt, na szczęście, systematycznie zmniejsza się w Polsce.
– Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów – twierdzi rzecznik Śliż.
NFZ od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent, oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła w całym kraju około 800 tys. takich przypominających SMS-ów.
Jak wyglądają podkarpackie dane z 2024 roku?
– przepadło 9 372 wizyt u ortopedy
– przepadło 6 711 zabiegów w gabinecie fizjoterapii
– Czas oczekiwania na fizjoterapię jest dużym problemem w naszym województwie. W ostatnim miesiącu na rozpoczęcie zabiegów czekało 93 tys. osób. Kolejka zmalałaby o ponad 7 procent, gdyby nie ilość nieodwołanych zabiegów – twierdzi Rafał Śliż z rzeszowskiego NFZ.
– przepadło 3 095 wizyt u kardiologa – w ubiegłym roku było 3 342 zawałów serca u mieszkańców Podkarpacia, część z nich mogłaby być zdiagnozowana wcześniej, gdyby tyle wizyt nie przepadło.
– przepadło 2 346 badań rezonansem magnetycznym
– przepadło 1 904 wizyt u endokrynologa
– przepadło 1 831 badań tomografem komputerowym
– przepadło 1 521 badań gastroskopii
– przepadło 1 181 badań kolonoskopii
– oprócz lekarza, czekała pielęgniarka i często czekał anestezjolog, gdyż znieczulenie jest bezpłatne w ramach ubezpieczenia
– przepadło 987 wizyt u onkologa – wizyty u tego specjalisty są niezmiernie istotne – w ostatnim miesiącu czekało na wizytę 1 775 osób. Kolejka zmalałaby o ponad 56 proc., gdyby nie ilość nieodwołanych zabiegów
– przepadło 375 operacji zaćmy
– przepadło 285 zabiegów wymiany stawu kolanowego
– przepadło 269 zabiegów wymiany stawu biodrowego
– przepadło 34 zabiegów fizjoterapii w domu pacjenta
Zabiegi w domu pacjenta są możliwe np. gdy nie może się on poruszać i musi przebywać stale w domu. – Gdzie się udało 34 pacjentów, do których przyjechał fizjoterapeuta i zastał drzwi zamknięte? – pyta retorycznie NFZ.
Głuchy telefon w poradni?
Często pojawiają się głosy, że nie można się dodzwonić do poradni, żeby wizytę odwołać. Jednak w skali całego Podkarpacia i 30 analizowanych świadczeń, aż 51 tys. osobom udało się skontaktować z rejestracją i wizytę czy zabieg odwołać. 30 tys. osób nie odwołało wizyty.
Dane nieodwołanych wizyt w Rzeszowie:
– przepadło 1 790 wizyt u ortopedy
– przepadło 1 007 wizyt u kardiologa
– przepadło 785 badań rezonansem magnetycznym
– przepadło 779 zabiegów w gabinecie fizjoterapii
– przepadło 768 badań tomografem komputerowym
– przepadło 735 wizyt u endokrynologa
– przepadło 261 badań gastroskopii
– przepadło 255 badań kolonoskopii
– przepadło 203 operacji zaćmy
– przepadło 154 wizyt u onkologa
– przepadło 42 zabiegów wymiany stawu kolanowego
– przepadło 25 zabiegów wymiany stawu biodrowego
– przepadły 4 zabiegi fizjoterapii w domu pacjenta