Dwóch mieszkańców Rzeszowa padło ofiarą internetowych oszustów. Jeden stracił 400 tysięcy złotych, drugi – ponad 46 tys. zł.
– Przestępcy oferowali łatwy i szybki zysk – twierdzi podkom. Magdalena Żuk, rzecznik rzeszowskiej policji.
Z ustaleń policjantów wynika, że historia oszukanego 32-latka rozpoczęła się w sierpniu 2024 roku. W internecie trafił na ogłoszenie, z którego się dowiedział, że może pomnożyć swoje pieniądze. Kliknął link, który przekierował go do formularza zgłoszeniowego.
Do 32-latka zadzwonił nieznajomy, od którego usłyszał, jak działa giełda kryptowalut. W jego imieniu uruchomił portfel kryptowalutowy, na który 32-latek wpłacił początkowo 500 złotych. Oszuści przez kolejne miesiące urabiali rzeszowianina.
– Zapewniali go o ciągłej potrzebie wpłacania pieniędzy na wirtualny portfel. Tak został zmanipulowany, że wpłacił 400 tysięcy złotych. Niestety, gdy zrozumiał, że cała sytuacja to oszustko, było już za późno, a wpłacanych pieniędzy nie można było odzyskać – opisuje podkom. Żuk.
W podobny sposób oszukano innego mieszkańca Rzeszowa. 69-latek zainteresował się internetowyn ogłoszeniem na temat obligacji jednego ze znanych koncernów. Wypełnił formularz, na który odpowiedział fałszywy makler. Dalej, niestety sprawy, potoczyły się podobnie, jak wcześniej.
– Celowo wprowadzany w błąd rzeszowianin wpłacił na nieznane rachunki bankowe ponad 46 tysięcy złotych – ustalili rzeszowscy policjanci.
Nie daj się oszukać!
Po raz kolejny funkcjonariusze apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:
– nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne,
– zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – uwazajnakryptowaluty.pl,
– przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz,
– nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej,
– nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów,
– nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.