15 zezwoleń otrzymają pracownicy i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie na przejazd ulicą Alsa, by mogli parkować swoje auta na parkingu szkolnym.
W piątek (7 marca) prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek ogłosił kompromis w sprawie sporu, dotyczącego przejazdu wąską ulicą Alsa. Sporu trwającego od początku br., gdy pracownikom I LO i Muzeum Okręgowego przy ul. 3 Maja zabroniono dojeżdżać wspomnianą ulicą do pracy.
O sporze pisaliśmy 11 lutego br. Informowaliśmy, że mieszkańcy kilku bloków przy ul. Alsa bronią zakazu, nie chcą pod swoimi oknami regularnie przejeżdżających samochodów. Pracownicy I LO i Muzeum Okręgowego nie mogli się pogodzić, że zablokowano im możliwość dojazdu do pracy.
Doszło do absurdalnej sytuacji – nauczyciele nie mogli parkować swoich aut na szkolny parkingu.
Auta nie przed halą
W czwartek (6 marca) prezydent Konrad Fijołek spotkał się z pracownikami, nauczycielami i dyrekcją I LO. Spotkanie, jak poinformował Fijołek, trwało ponad dwie godziny. Dzień później w mediach społecznościowych ogłosił „kompromis”.
„Nauczyciele i pracownicy I LO otrzymają 15 zezwoleń uprawniających do przejazdu przez strefę B i dojazdu do szkolnego terenu. Jest to oczywiście mniej niż zgłaszane przed spotkaniem i podczas jego trwania postulaty” – poinformował Konrad Fijołek.
Dodał, że podczas rozmów z kadrą ogólniaka „musiał” uwzględnić zarówno głosy mieszkańców ul. Alsa, jak i jego plany dotyczące Śródmieścia. Fijołek jest zwolennikiem sukcesywnego wyrzucania aut ze ścisłego centrum miasta – wyeliminował m.in. wjazd na deptak przy ul. 3 Maja od strony Jagiellońskiej.
„Ustaliśmy także, że samochody pracowników nie będą parkowane bezpośrednio przed nową szkolną halą sportową. Umówiliśmy się także, że miejskie służby będą pracowały nad wygospodarowaniem kolejnych miejsc postojowych dla kadry liceum, ale już poza terenem szkoły” – przekazał Konrad Fijołek.
Specjalne względy dla I LO?
W komentarzach wrzawa. „Ale jakim prawem dostaną przepustki na dojazd do terenu szkoły, skoro do terenu szkoły nie ma legalnego dojazdu?” – pytają internauci. „Szkoła posiada służebność zagwarantowaną wyrokiem sądu przejazdu po tej drodze” – odpowiada internautom I LO.
„To jednak jest zaskakujące jak ktoś w XXI wieku, pracując w centrum miasta, życzy sobie możliwości parkowania pod elewacją miejsca pracy”, „Pracownicy liceum, tak jak inni ludzie, mogą parkować np. na Podpromiu”, „Dlaczego nauczyciele maja mieć jakieś specjalne względy?” – dziwią się internauci.