Film „Figurant” Roberta Glińskiego zobaczycie 25 marca w rzeszowskim kinie Zorza, w ramach bezpłatnych pokazów „Filmowe wtorki”, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Film „Figurant” w reżyserii Roberta Glińskiego stanowi psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty, takie jak: walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie czy inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB.
Między mężczyzną a biskupem, choć nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz, rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.
Obraz Roberta Glińskiego nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, a Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Główny bohater – Bronek Budny, dla awansów, pieniędzy i kariery, coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów. Inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Wchodzi on coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.
Historia Bronka Budnego jest fikcyjna, ale oparta na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez SB.
– Potocznie „figurant” oznacza kogoś, kto niby zajmuje jakieś stanowisko, ale tak naprawdę jest marionetką, kukłą – nie ma żadnego wpływu na decyzje. Chciałby sprawować władzę, ale nie może, bo jest sterowany przez innych. I właśnie ta druga definicja odnosi się do bohatera filmu. Wydaje mu się, że jest diabłem, który ma władzę, potrafi wszystko ułożyć pod siebie i tym zarządzać, a okazuje się, że jest nikim i nic nie znaczy. Mimo że akcja tego filmu dzieje się w latach 60., myślę, że jego bohater jest bardzo współczesny – podkreśla Robert Gliński, reżyser filmu.
W główną rolę w „Figurancie” wcielił się jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Mateusz Więcławek. – Z tego filmu płynie przesłanie o charakterze moralnym: to, co postrzegamy jako dobro, wcale nie musi być dobrem. I że wbrew znanej maksymie – cel nie uświęca środków – wyjaśnia Gliński.
Na ekranie Więcławkowi partnerują m.in. Marianna Zydek, Adrian Brząkała, Zuzanna Lit, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wach oraz Maciej Mikołajczyk. „Figurant” miał swoją premierę 20 października 2023 roku.
Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską i Krakowskim Biurem Festiwalowym. „Figurant” został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film zobaczycie 25 marca w rzeszowskiej „Zorzy” (ul. 3 Maja 28). Projekcja rozpocznie się o godz. 18:00. Bezpłatne zaproszenia można odbierać od 18 marca w siedzibie rzeszowskiego IPN przy ulicy Słowackiego 18 oraz w „Zorzy”. Pod numerem telefonu 17 86 06 054 można sprawdzać, czy zaproszenia są dostępne.