Rzeszów będzie miał pierwszeństwo w sięganiu po unijne fundusze. To dlatego, że chce do 2030 roku stać się miastem neutralnie klimatycznym i inteligentnym.
Pierwszeństwo dla Rzeszowa po sięganie po europejskich dotacji ma dać miastu wyróżnienie Mission Label, jakie otrzymał w środę (7 maja) na konferencji w Wilnie. To finansowy bonus dla 100 europejskich miast, które Komisji Europejskiej w 2022 roku obiecały neutralność klimatyczną do 2030 roku.
Polskę w Misji Miast, inspirowanej misją Apollo 11, reprezentuje 5 miast: Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków. Wszystkie dostaną do podziału 360 mln euro na projekty związane m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną i ekologicznym planowaniem urbanistycznym.
Wyróżnienie Mission Label przyznano całej polskiej „piątce”. Jak zakomunikowało miasto Rzeszów, to nie tylko akceptacja dotychczasowych działań miasta w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim otwiera nowe możliwości międzynarodowej współpracy i finansowania.
– Mission Label to dowód na to, że nasze miasto buduje lepszą przyszłość dla swoich mieszkańców. To docenienie faktycznych działań, ale również, co dla nas bardzo ważne, możliwości ubiegania się o środki finansowe na ten cel – podkreślił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który odebrał odznakę w stolicy Litwy.
We wrześniu 2024 roku Rzeszów wysłał do Komisji Europejskiej dokument, który wyznacza kierunki rozwoju miasta w kierunku neutralności klimatycznej. Kontrakt Klimatyczny na unijnych urzędnikach zrobił wrażenie, za co otrzymał właśnie odznakę Mission Label.
W tym dokumencie zawarto ambicje klimatyczne i długofalowy cel do 2030 roku, plan działań w obszarach takich jak energia, transport i budownictwo oraz plan inwestycyjny, uwzględniający finansowanie, bariery i ryzyka.
Kontrakt Klimatyczny Rzeszowa uzyskał poparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, uczelni wyższych, miejskich spółek, organizacji społecznych oraz lokalnych przedsiębiorstw.
To nie tylko symboliczny gest
Wyróżnienie Mission Label oznacza, że Rzeszów, jak twierdzą miejscy urzędnicy, został uznany przez Unię Europejską za jedno z miast, które poważnie i skutecznie działają na rzecz neutralności klimatycznej.
Dzięki temu miasto ma otrzymać łatwiejszy dostęp do unijnych funduszy, dołączy do europejskich miast, które testują i wdrażają nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Rzeszów dostanie pieniądze na pilotażowe projekty, które dotyczą nowych technologii, transportu, energooszczędnego budownictwa i innowacji społecznych.
Ratusz twierdzi, że przyznanie Rzeszowowi wyróżnienia Mission Label nie jest tylko symbolicznym gestem. W praktyce oznacza czystsze powietrze, tańszą i czystszą energię, ekologiczny transport publiczny, więcej ścieżek dla rowerzystów i pieszych, nowe miejsca pracy w sektorach związanych z „zieloną transformacją”.
– To wszystko przekłada się na bardziej zdrowe, wygodne i przyjazne do życia miasto, dostosowane do wyzwań XXI wieku – zaznaczają urzędnicy.