Ponad 200 razy wyjeżdżali strażacy do usuwania skutków burz, które w Wielki Piątek po południu przeszły nad naszym regionem. Dramat przeżywa podjarosławska gmina Pawłosiów.
Jak poinformował wieczorem bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, strażacy głównie wypompowywali wodę z zalanych piwnic, budynków, posesji, udrażniali także przepusty drogowe.
– W kilku przypadkach usuwaliśmy połamane gałęzie i konary, leżące na jezdniach i chodnikach – dodał Marcin Betleja.
Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiatach: przemyskim i jarosławskim. Na szczęście, nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny. W samym Przemyślu, jak poinformował prezydent miasta Wojciech Bakun, straż pożarna otrzymała ponad 70 zgłoszeń o lokalnych podtopieniach i zalaniach.
Ponad 100 domów zalanych
Wieczorem Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, poinformowała o fatalnych skutkach ulew na Podkarpaciu. Tylko w podjarosławskiej gminie Pawłosiów ucierpiało ponad 100 domów.
Kubas-Hul przekazała, że podległe jej służby są na miejscu i pomagają mieszkańcom „w tym trudnym czasie”. Na pomoc mieszkańcom ruszyli także żołnierze z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Na miejsce dotarły także pompy, maszty oświetleniowe i inny sprzęt potrzebny do usuwania wody i błota oraz zabezpieczenia posesji – poinformowała w piątek wieczorem wojewoda Kubas-Hul.
W gminie Pawłosiów jest ponad 100 strażaków pod dowództwem wiceszefa podkarpackiej straży pożarnej st. bryg. Adama Wiśniewskiego. Ratownicy będą pracować przez kilka najbliższych godzin.
Jak poinformował wieczorem bryg. Marcin Betleja, na miejsce jadą kadeci ze szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, którzy będą pomagać w usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu i gradu.
W Jarosławie ewakuacja?
Także w piątek wieczorem Urząd Miasta w Jarosławiu poinformował, że mieszkańcy domów położonych wzdłuż potoku Miłka w Jarosławiu powinni przygotować się do ewentualnej ewakuacji.
„Prosimy o usunięcie pojazdów oraz innych rzeczy ze stref zagrożonych zalaniem” – zaapelował jarosławskim magistrat. Dla mieszkańców uruchomiono infolinię: 16 624 87 52.
Trudne warunki atmosferyczne są prognozowane także na kolejne godziny. – Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez nasze służby, które pozostają w pełnej gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom – zapewniła Teresa Kubas-Hul.
W samym Rzeszowie strażacy nie odnotowali ani jednej interwencji. Po południu ratownicy pojechali do podrzeszowskiego Kamienia sprawdzić zgłoszenie o powalonym drzewie.
W Wielki Piątek od godz. 14:00 w wielu powiatach w naszym województwie obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia – silnym opadom deszczu może towarzyszyć wiatr wiejący nawet to 100 km/h, grad, a nawet trąby powietrzne.
W Rzeszowie ostrzeżenie obowiązuje do 21:00, a do 1:00 w nocy w Przemyślu, Tarnobrzegu oraz w powiatach: jarosławskim, leżajskim, lubaczowskim, łańcuckim, niżańskim, przemyskim, przeworskim, stalowowolskim i tarnobrzeskim.