6-kondygnacyjny biurowiec klasy A zostanie wybudowany przy rondzie Pakosława w Rzeszowie. Roboty mają ruszyć na wiosnę tego roku.
Inwestorem biurowca Corner Point jest rzeszowska spółka Lemax. Budynek powstanie u zbiegu ulic: Cieplińskiego i Zygmuntowskiej, przy których znajduje się jedno z najważniejszych a zarazem zakorkowanych na co dzień skrzyżowań w mieście.

Powierzchnia biurowa wyniesie blisko 7000 m kw. Bryła biurowca ma opływowy kształt, a kaskadowe ułożenie pięter sprawia, że obiekt odchyla się od pionu.
Corner Point od 2018 roku projektuje rzeszowska pracownia MWM Architekci. Ten proces jeszcze trwa. Architekci już w 2024 roku mówili, że ich projekt „nawiązuje do tradycji intensywnej i zwartej zabudowy śródmiejskiej, którą charakteryzowały polskie miasta przed erą modernistycznych zmian”.
Przestrzeń do pracy w biurowcu ma być „przyjazna” i „wysokiej jakości”. – Staraliśmy się również uporządkować i uzupełnić przestrzeń miejską – tłumaczyli projektanci biurowca.
Pod budynkiem będą dwie kondygnacje przeznaczone na parking. Zaplanowano w nich, jak poinformował nas Maciej Łobos z MWM Architekci, 66 miejsc postojowych. Kilka dni temu pracownia opublikowała w mediach społecznościowych wizualizacje przyszłego biurowca, na który wydano pozwolenie na budowę.
„Trwa komercjalizacja i odliczamy dni do rozpoczęcia budowy. Ilość problemów i uzgodnień związana z planowaniem inwestycji w takim miejscu to był istny koszmar, ale wreszcie jest!” – zakomunikowali na Facebooku projektanci Corner Point.
Wykład dla polityków
Maciej Łobos wyjaśnia, że problemem była sama lokalizacja biurowca – ścisłe centrum miasta i zaledwie kilkunastoarowa działka. W najbliższym sąsiedztwie jest cała pajęczyna różnych sieci uzbrojenia, które mają różnych zarządców i właścicieli, np. jest kilkunastu operatorów telekomunikacyjnych.

Konieczne są też przełożenia sieci ciepłowniczej, która będzie przechodziła przez budynek. Sąsiednie budynki muszą być tak zabezpieczone, by nie zostały uszkodzone podczas budowy Corner Point.
– Mamy też istniejący budynek biurowy, który trzeba będzie wyburzyć, a jest on połączony przewiązką z budynkiem prokuratury, bo kiedyś stanowiły jedną całość – wyjaśnia nam Maciej Łobos.
Najwięcej jednak problemów, co paradoksalne, projektanci mieli z Miejskim Zarządem Zieleni, Wydziałem Ochrony Środowiska i Zarządem Dróg. Już na etapie uzyskania warunków zabudowy były ogromne problemy z ustaleniem wjazdu na działkę i samej lokalizacji budynku.
– Zarząd Dróg drobiazgowo sprawdzał widoczność na rondzie, bo okazało się, że ulica Zygmuntowska do dzisiaj ma kategorię drogi o prędkości 50 km/h, a z tego wynikają specyficzne obostrzenia dotyczące widoczności na wjazdach – opisuje Łobos.
Projektanci Corner Point usłyszeli też w Miejskim Zarządzie Dróg, że budowanie takich budynków jeszcze bardziej zakorkuje centrum miasta, dlatego najlepiej by było znaleźć dla biurowca miejsce poza centrum Rzeszowa.

Miejski Zarząd Zieleni zaś niechętnie zgadzał się, by sieć uzbrojenia była w pasie zieleni na al. Cieplińskiego. Były też problemy z wycinką drzew, nieuregulowanym statusem własnościowym sąsiednich działek. Tylko procedury administracyjne projektu zajmują kilkanaście stron.
– Na temat tych problemów można by zrobić cały wykład, który przydałby się naszym politykom, żeby zrozumieli, jak bardzo potrzebujemy deregulacji i odchudzenia prawa budowlanego – ocenia z perspektywy czasu Maciej Łobos.
Kłody pod nogami
Jego zdaniem, procedury administracyjne i uzgodnienia w Polsce trwają 2-3 razy dłużej niż proces projektowania i budowy. – Absurd – uważa Łobos. W ciągnących się procedurach upatruje przyczyny absurdalnie drogich mieszkań w naszym kraju.
– Każdy kolejny rok przedłużania procedur, każdy rok rzucania kłód pod nogi przez nadzór budowlany – w Rzeszowie to już jest absolutna patologia – generuje wzrost kosztów budowy, a co za tym idzie – wzrost cen dla końcowego użytkownika – mówi rzeszowski architekt.
– Dziwny trafem w Łodzi, gdzie mamy najkrótsze procedury, mamy też najtańsze mieszkania – zwraca uwagę Łobos.
Corner Point ma powstać do 2028 roku. Koszt budowy biurowca nie jest znany. Wiadomo, że na jego parterze mają być pomieszczenia biurowe oraz usługowo-handlowe.
