– Meldunki z hubu w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej o wstrzymaniu pomocy USA dla Ukrainy – przekazał we wtorek premier Donald Tusk.
Decyzję o wstrzymaniu amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, która od ponad trzech lat broni się przed agresją Rosji, podjął Donald Trump, prezydent USA, we wtorek w nocy czasu polskiego. Biały Dom to potwierdził w oficjalnym komunikacie.
„Prezydent jasno dał do zrozumienia, że skupia się na pokoju. Potrzebujemy, aby nasi partnerzy również byli oddani temu celowi. Wstrzymujemy i dokonujemy przeglądu naszej pomocy, aby upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania” – przekazał Biały Dom.
Eksperci nie mają wątpliwości, że Trump w ten sposób chce zmusić Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, do podpisania umowy minerałowej. Tak się nie stało w zeszły piątek, gdy Trump urządził w Gabinecie Owalnym awanturę Zełenskiemu, zarzucając mu „brak wdzięczności” za pomoc.
Poważna sytuacja
We wtorek, 4 marca, tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów, premier RP Donald Tusk odniósł się do tych informacji. Przyznał, że „meldunki” napływające z granicy, w tym hubu w Jasionce k. Rzeszowa, potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej.
– To oczywiście stawia Europę, Ukrainę, a także Polskę w trudniejszej sytuacji. Musimy jej sprostać – nie ma tu miejsca na obrażanie się na rzeczywistość – mówił Tusk. – Sytuacja jest poważna – nie ukrywał. – Wymaga szczególnej koncentracji rządu – podkreślał premier polskiego rządu.
Nadzwyczajne decyzje
Donald Tusk powiedział, że rząd – w świetle decyzji Donalda Trumpa – będzie musiał
„podejmować decyzje w jakimś sensie nadzwyczajnym”. Nie sprecyzował jakie.
– Decyzje wymagające naszej solidarności. Nadchodzą dni, kiedy bezwzględnie trzeba zawiesić jałowe dyskusje i spory prestiżowe, nieporozumienia koalicyjne – stwierdził premier Tusk.
Zapowiedział również „przegląd” Krajowego Planu Odbudowy pod kątem przekierowania pieniędzy na obronność, przemysł obronny oraz odporność gospodarki. W grę wchodzi kwota 30 mld zł.
Największe wyzwanie
Donald Tusk, odnosząc się jeszcze do decyzji USA o wstrzymaniu amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy, nie wykluczył, że to może być wstęp Stanów Zjednoczonych do zdjęcia sankcji nałożonych na Rosję, po tym jak 24 lutego 2022 roku zaatakowała naszego wschodniego sąsiada.
– Musimy sprostać tej sytuacji. To największe wyzwanie w ostatnich dziesięcioleciach – ocenił Tusk.
Hub w Jasionce znajduje się na terenie lotniska. Jest głównym polskim kanałem przerzutowym pomocy humanitarnej, medycznej i militarnej dla Ukrainy. Szacuje się, że nawet 95 procent broni, jaka trafia na Ukrainę, przechodzi przez podrzeszowski port.
Bez konsultacji z NATO
Głos w sprawie wstrzymania amerykańskiej pomocy dla Ukrainy we wtorek zabrało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego rzecznik Paweł Wroński powiedział, że Amerykanie swojej decyzji nie konsultowali z NATO.
– To decyzja bardzo istotna, a sytuacja jest bardzo poważna, ma wielkie znaczenie polityczne – skomentował Wroński. – Polska nadal wspiera walczącą z agresją rosyjską Ukrainę – zapewnił jednocześnie.