Dwa rzeszowskie urzędy skarbowe wprowadziły możliwość wnoszenia bezgotówkowych opłat skarbowych . – Podatnicy zaoszczędzą czas – twierdzi fiskus.
Jak mówi mł. insp. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, podatnicy coraz częściej korzystają z transakcji bezgotówkowych – karty płatnicze i płatności zbliżeniowe są używane na porządku dziennym.
– Te transakcje są proste, szybkie i przede wszystkim bezpieczne – podkreśla Krzysztof Basak.
Od dwóch lat mieszkańcy Rzeszowa swoje zobowiązania podatkowe mogą regulować bezgotówkowo. Takich udogodnień nie mieli jednak w przypadku opłat skarbowych. Fiskus odsyłał podatników do banków i pocztę, a potem musieli wracać do urzędów skarbowych z potwierdzeniem dokonania wpłaty. Tylko w 2023 roku z tytułu bezgotówkowej opłaty skarbowej wpłacono do miasta 8,5 mln zł.
– Ganianie tam i z powrotem było uciążliwe. Teraz mieszkańcy mogą kliknąć – cieszy się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który wsparł fiskusa we wprowadzeniu bezgotówkowych opłat skarbowych w stolicy Podkarpacia.
Bo świat się zmienia
Teraz opłaty skarbowe można wnieść bezgotówkowo w dwóch rzeszowskich urzędach skarbowych – w pierwszym i drugim. – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów – twierdzi dyrektor Basak.
Wcześniej na Podkarpaciu takie udogodnienie wprowadzono w urzędach skarbowych w Krośnie i Przeworsku. – Świat się zmienia. Kontakt z urzędami jest coraz częściej elektroniczny – mówi Konrad Fijołek.
Krajowa Administracja Skarbowa bezgotówkowe opłaty skarbowe w Rzeszowie wprowadziła we współpracy z bankiem PKO BP, który urzędom skarbowym, za pośrednictwem spółki EService, udostępnił terminale do e-płatności.
– Jesteśmy wszędzie tam, gdzie są klienci. Mamy to zapisane w swojej strategii – podkreśla Aleksander Waśko, dyrektor krakowskiego oddziału PKO BP.