19 i 20 marca na scenie Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie ożyją zarówno wielkie historyczne namiętności, jak i ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry.
Dwa spektakle „Król i caryca” i „Zemsta” zostały przygotowane przez Teatr Klasyki Polskiej.
Spektakl „Król i Caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika to podróż do XVIII wieku, kiedy to losy Polski przeplatają się z burzliwą relacją ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego i carycy Katarzyny Wielkiej. Sztuka oparta na ich korespondencji pokazuje, jak namiętność ustępuje miejsca chłodnej kalkulacji politycznej.
Prawdziwą treścią tej korespondencji jest bowiem brutalna polityczna gra, w której nie ma miejsca na sentymenty. To historia pełna sprzecznych emocji – tęsknoty i nadziei przeplatanej strachem, pogardą i chłodną kalkulacją.
W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej aktorzy wydobywają złożoność tej relacji, pokazując, jak uczucia zderzają się z bezwzględną polityką. „Król i Caryca” odsłania kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad 120 lat. To nie tylko opowieść o wielkich władcach, ale przede wszystkim o mechanizmach władzy, które wciąż rządzą światem.
Zemsta – bawi i odsłania ludzkie przywary

Kłótnia o mur, niekończące się utarczki i pragnienie postawienia na swoim – Cześnik i Rejent to bohaterowie, którzy nie potrafią dojść do porozumienia, choć wokół nich rozgrywa się prawdziwa komedia omyłek. Fredro kreśli świat pełen zawziętości, manipulacji i emocjonalnych rozgrywek, w którym ambicja ściera się z uczuciem, a spór sąsiedzki przeplata się z miłosnymi perypetiami.
W tej inscenizacji Fredrowski humor zderza się z refleksją nad tym, jak łatwo stawiać mury między ludźmi i jak trudno je potem zburzyć. Ale czy zgoda faktycznie jest możliwa? W tej historii nic nie jest pewne do samego końca.
Spektakle odbędą się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. „Króla i caryca” – 19 marca o godz. 19:00, „Zemsta” – 20 marca o godz. 18:00. Bilety na stronie internetowej: biletyna.pl – tutaj i tutaj.