Film dokumentalny „Ostatnie słowa”, dyskusja o niezależnej kulturze białoruskiej oraz koncert Aliaksandra Pomidoroffa wypełnią rzeszowskie obchody Dnia Solidarności z Narodem Białoruskim – w sobotę, 22 marca. Wstęp bezpłatny, trzeba się wcześniej zarejestrować.
Dzień Solidarności z Narodem Białoruskim odbędzie się już po raz szósty, tym razem w Polskim Radiu Rzeszów przy ulicy Zamkowej 3. Organizuje je stowarzyszenie Folkowisko we współpracy z rozgłośnia radiową i przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego imienia Ludwiki i Henryka Wujców, który przekazał na organizację wydarzenia 3500 zł.
Dzień Solidarności rozpocznie się w sobotę (22 marca), o godz. 16:30.
Na początek zobaczycie film dokumentalny „Ostatnie słowa” (reż. R. Schell) z 2024 roku, poświęcony postaci Alesia Puszkina białoruskiego malarza i performera, działacza opozycji antyłukaszenkowskiej, jednego z najważniejszych artystów, który przez 30 lat walczył o białoruskość Białorusi.
Puszkin został aresztowany w 2021 roku, skazany na 5 lat więzienia pod zarzutami „rehabilitacji nazizmu”, „bezczeszczenia symboli państwowych” i „podżegania do nienawiści”, zmarł w więzieniu w 2023 roku, stając się kolejną śmiertelną ofiarą reżimu Łukaszenki.
Film jest zapisem życia artysty przez dwa lata, poprzedzające jego zatrzymanie i śmierć.
Po filmie odbędzie się panel dyskusyjny „Słowa które trwają. Niezależna kultura białoruska przed i po 2020 roku. Siła do przetrwania, siła do działania”. Wezmą w nim udział: Tania Svirepa (reżyserka), Aliaksandr Pomidoraў (dziennikarz, wokalista), Konstantin Neścierowcz (socjolog), Janusz Gawryluk (reżyser, dyrektor festiwalu Bulbamovi).
Po dyskusji, zaplanowano koncert Aliaksandra Pomidoroffa, dziennikarza, prezentera radiowego i telewizyjnego, pracownika wielu radiostacji białoruskich. Od 1988 r. Pomidoroff występuje na scenie, w 2000 r. założył zespół „Pomidor/OFF”, prowadził festiwale muzyki białoruskiej m.in. Basowiszcza, Bee Free.
W listopadzie 2020 roku Pomidoroff odszedł z radia Rock-M, uznając, że „jest dysonans w prowadzeniu programów rozrywkowych w czasie, gdy… w twoim mieście, na twoich ulicach nieznani, bezimienni ludzie z bronią łapią cywilów, biją ich i torturują, a następnie, bez powodu, wtrącają do więzienia”.
W 2021 roku Pomidoroff wyjechał z Białorusi. Od tamtej pory mieszka w Polsce.
Aby wziąć udział w wydarzeniach Dnia Solidarności z Narodem Białoruskim, trzeba się zarejestrować, bo liczba miejsc jest ograniczona (50). Rejestracja jest tutaj.
