Wykłady popularyzujące matematykę, zajęcia związane z kierunkami prowadzonymi na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz fascynujące pokazy fizyczne – to atrakcje Dnia liczby π na Politechnice Rzeszowskiej – w piątek, 14 marca.
3,14 to pierwsze trzy cyfry jednej z najbardziej inspirujących liczb – liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie. Termin nie jest przypadkowy, nawiązuje bowiem do amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca, czyli 3.14.
Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa.
Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód.
Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy.
Liczne atrakcje dla młodzieży
Z okazji Dnia liczby π, jak co roku pracownicy i studenci Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej włączają się w obchody dnia jednej z najbardziej inspirujących liczb i przygotowali liczne atrakcje dla młodzieży.
Podobnie jak w poprzednich latach, w wydarzeniu będzie uczestniczyć łącznie ponad 1000 uczniów ze szkół średnich z Podkarpacia.
Naukowcy i studenci Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przygotowali ciekawe wykłady popularyzujące matematykę, interesujące zajęcia związane z kierunkami prowadzonymi na wydziale oraz fascynujące pokazy fizyczne.
– Uczestnicy będą również mogli porozmawiać ze studentkami i studentami i dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych ze studiowaniem na tym wydziale, możliwościami rozwoju i uczestnictwa w pracach kół naukowych, domach studenckich i życiu studenckim – wyjaśnia Anna Worosz z PRz.
Uroczyste otwarcie Dnia liczby π z udziałem przedstawicieli władz uczeni i wydziału odbędzie się w piątek, 14 marca, w auli V1 (budynek rektoratu PRz przy al. Powstańców Warszawy 12). Dzień liczby π rozpocznie się o godz. 8:30 i potrwa do 14:00.
Wykład inauguracyjny „Zrozumieć niewyobrażalne, czyli w poszukiwaniu nieskończoności” zaprezentuje dr Krzysztof Piejko. Następnie odbędą się interesujące wykłady, których szczegółowy wykaz i tematykę przesyłam w załączeniu.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach „Tradycja i nowoczesność – interaktywna biblioteka” oraz w widowiskowych pokazach z fizyki przygotowanych przez Koło Naukowe „Foton” pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Więcka, prof. PRz. Pokazy odbędą się w sali S2 budynku Wydziału Zarządzania (bud. S) w godz. 10:00-11:30 oraz 12:00-13:30.
Dodatkowe atrakcje to zajęcia „Stwórz swojego awatara”, obserwacje astronomiczne plam na Słońcu i stoiska studenckich kół naukowych.
Dokładny program Dnia liczby π znajdziecie tutaj.