161 projektów dopuszczono do głosowania w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim na 2026 rok.
Poinformował o tym we wtorek (6 maja) w mediach społecznościowych Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zaznaczył, że projektów do głosowania jest o 34 więcej niż w 2024 roku.
„Wśród zgłoszonych projektów są zadania dotyczące stworzenia plenerowego centrum nauki, rozbudowy dróg rowerowych, infrastruktury sportowej i terenów zielonych” – napisał Konrad Fijołek.
Do najnowszej edycji RBO zgłoszono aż 186 projektów. 30 kwietnia zakończyła się ich weryfikacja. Komisja ds. RBO do głosowania dopuściła 161 – OTO ONE.
Spośród nadesłanych propozycji, pod głosowanie trafi co najmniej 16 projektów w kategorii I ( inwestycje w budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej), 83 projekty w kategorii II (budowa, modernizacja, remont infrastruktury osiedlowej) i 62 projekty w kategorii III (działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym).
Autorzy odrzuconych projektów mogą składać odwołania do 13 maja. Odwołanie należy kierować do prezydenta Rzeszowa. Powinno ono zawierć: imię i nazwisko projektodawcy, nazwę projektu, wskazanie zastrzeżeń do oceny projektu oraz czytelny podpis.
Odwołania w formie papierowej należy składać na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, Rynek 1, 35-064 Rzeszów w nieprzekraczalnym terminie 7 dni licząc od dnia publikacji listy projektów dopuszczonych do głosowania na stronie internetowej rbo.erzeszow.pl oraz w BIP.
Odwołania w formie elektronicznej należy składać na adres e-mailowy: [email protected] w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy projektów dopuszczonych do głosowania. – Odwołania złożone niezgodnie z regulaminem nie będą rozpatrywane – poinformowała Beata Sander z Urzędu Miasta Rzeszowa.
Ostateczną listę projektów do głosowania poznamy 20 maja, po rozpoznaniu ewentualnych odwołań. Samo głosowanie rozpocznie się 21 maja i potrwa do 4 czerwca. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 13 czerwca.
W tegorocznej edycji RBO do podziału jest 15,7 mln zł.