Ulica 3 Maja w Rzeszowie znów 3 maja zamieni się w miejsce koncertów, performance’ów, pokazów i spektakli.
Święto Paniagi, czyli ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy Rzeszowa, odbywa się od 2003 roku. Imprezę stworzył nieżyjący już Jerzy Fąfara, rzeszowski literat.
Tradycyjnie święto rozpocznie barwny korowód, który o 13:00 przemierzy ulicę 3 Maja. Na całej Paniadze czekać będą liczne atrakcje: iluzjoniści, performance artystyczne, pokazy uliczne oraz aktywności dla dzieci, z których będzie można korzystać przez całe popołudnie.
Święto Paniagi 2025 odbywać się będzie na dwóch głównych scenach: przy fontannie multimedialnej (al. Lubomirskich) oraz przy wieży farnej. Odbędą się koncerty, pokazy artystyczne i prezentacje zespołów tanecznych.
Licznymi atrakcjami będzie też wypełniona fosa Zamku Lubomirskich (11:30-18:00) – tam zaplanowano m.in. turniej rycerski i pokazy konne.
Przeboje Pink Floyd
Zwieńczeniem tegorocznego Święta Paniagi będzie koncert Another Pink Floyd Symfonicznie z gościnnym udziałem Marka Radulego, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Największe dzieła Pink Floyd wykona zespół rockowy z orkiestrą symfoniczną.
– Niezwykłe aranżacje będą inspirowane współczesną muzyką filmową, które zostały specjalnie opracowane na tę okazję. Usłyszymy przeboje Pink Floyd w wersjach, które nawiązują do brzmienia koncertowego największych przebojów Hansa Zimmera – zapowiada miasto.
Miłośnicy literatury będą mieli okazję do spotkania z Wojciechem Kulawskim, rzeszowskim pisarzem specjalizującym się w kryminałach, thrillerach i fantastyce. Wydarzenie „Literatura na Paniadze” odbędzie się w Urban Labie (ul. 3 Maja 13) o godzinie 16:00. Wstęp wolny.
W Galerii pod Ratuszem będzie wystawa prac studentów z koła naukowego Twórczych Działań Warsztatowych (WSIiZ), pt. „Emocje”. Projekt pokazuje kondycję emocjonalną i stan psychiczny młodych ludzi. Prace zostały wykonane w technice linorytu oraz rysunku i odzwierciedlają emocje – smutek, samotność czy gniew. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 maja o godz. 18:00.
Czterodniowy jarmark
Od 1 do 4 maja na odwiedzających czeka Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Stoiska będą czynne od 11:00 do 20:00. Przy al. Lubomirskich i al. Pod Kasztanami kupicie m.in. ręcznie wykonaną biżuterię, ceramikę, świece sojowe, drobne rękodzieło i dekoracje do domu. Nie zabraknie także regionalnych specjałów kulinarnych – sery, miody, chleby na zakwasie oraz domowe słodkości.
Od 3 do 5 maja w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego będzie wystawa produkcji lodów rzemieślniczych – Muzeum GELATO. 3 maja, od 12:00 do 18:00, co 30 minut, będą pokazy produkcji lodów, a po zakończeniu każdego pokazu, uczestnicy będą mieli szansę ich skosztować.
Na parkingu RARR (ul. Szopena 51) odbędzie się „Motoserce” – ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów. Krew będzie można oddać w specjalnym krwiobusie w godzinach 11:00-16:00.
Jedną z dodatkowych atrakcji będzie specjalne stoisko plenerowe Polskiego Radia Rzeszów, z którego nadawane będą audycje na żywo. Nie zabraknie też niespodzianek dla słuchaczy.
Święto Paniagi jest jedną z atrakcji Rzeszowskiej Majówki 2025.
PROGRAM
Ul. 3 Maja:
– 11:00 – spotkanie z Czesławem Drągiem, znawcą i opiekunem ekspozycji
Księgarnia Epoka (ul. 3 Maja 2) – prezentacja unikatowej kolekcji 25 obcojęzycznych wydań „Pana Tadeusza”.
– 12:00 – 19:00 – Galeria Pod Ratuszem – „Emocje” – wystawa prac studentów z koła naukowego Twórczych Działań Warsztatowych (WSIiZ). Projekt ma na celu pokazanie kondycji emocjonalnej, stanu psychicznego młodych ludzi w Europie
– 13.00 – parada uliczna na trasie: ul. 3 Maja spod wieży Farnej do Fontanny Multimedialnej. Koncerty, pokazy artystyczne, prezentacje zespołów tanecznych, stoiska wystawiennicze
– 16:00 – Urban Lab (ul. 3 Maja 13) – „Literatura na Paniadze” – spotkanie z pisarzem Wojciechem Kulawskim
Ul. Zamkowa:
– 9:00 – 17:00 – studio plenerowe Polskiego Radia Rzeszów – audycje nadawane na żywo, atrakcje dla najmłodszych, wystawa starych, zabytkowych odbiorników radiowych
Okolice fontanny multimedialnej i fosa zamku Lubomirskich:
– 11:00 – 19.00 – pokazy zespołów tanecznych, strefa dla dzieci, animacje, gry i zabawy
Al. Lubomirskich, al. Pod Kasztanami:
11.00 – 20.00 – Jarmark rękodzieła i produktów regionalnych
Parking przy budynku RARR:
9.00 – 16.00 – Motoserce: krwiobus, pokazy motocykli, Gelato on the Road – pokazy, degustacje, wystawa maszyn do produkcji lodów
Rynek:
– 19.00 – koncert Another Pink Floyd Symfonicznie
Wydarzenia towarzyszące
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa:
– „Rok 2024 w obiektywach Polskich Fotografek” – wystawa zdjęć Polish Women Photographers (wystawa plenerowa)
– „Trzy Pokoje” – wystawa zdjęć Anny Bedyńskiej, Małgorzaty Wakuluk i Agnieszki Babińskiej
– „70 lat Filharmonii” – wystawa w foyer Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa
– 17:00 – „Wokół_Fotografii 2025” – spotkanie autorskie w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa
Muzeum Dobranocek:
– 10:00-18:00 – „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci” – wystawa eksponatów z filmów animowanych dla dzieci
„Gdzie jesteś Scooby-Doo?” – wystawa czasowa związana ze słynną animacją
„Miś” – wystawa planszowa przedstawiająca Misia Uszatka
Pokazy filmowe:
– „W kinie przeszłości” – dobranocki z dawnych lat
Inne atrakcje:
– „SPAcer dobry na wszystko” – wędrówka ulicą 3 Maja w towarzystwie Misia Uszatka w 50. Rocznicę jego debiutu na ekranie
– 12:00, 13:00, 14:00 oraz 16:00 – „Dzień dobry! Witamy z Rzeszowa!” – kulisy animacji, których fabuły rozgrywają się w stolicy Podkarpacia
Kino Zorza:
– 15:00 – specjalny seans familijny (koszt biletu 2 zł)
I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie:
– Wystawa o Ignacym Łukasiewiczu, prezentacja o absolwentach
Zespół Szkół Plastycznych:
– Malowanie w plenerze