Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na projekcję trzech filmów z tegorocznego programu „Tygodnia Kina Hiszpańskiego”.
WWDK zobaczycie: „Niech płonie” (wtorek, 29 kwietnia), „Żarty i papierosy” (środa, 30 kwietnia) i „Drugie miejsce” (czwartek, 1 maja). Wszystkie filmy będą się rozpoczynać o godz. 18:00.
Wejściówki na każdy film kosztują 12 zł. Można je kupić w kasie WDK oraz na stronie: bilety.kulturapodkarpacka.pl.
„Niech płonie”
To najlepsza hiszpańska komedia 2024 roku – wybuchowa mieszanka komedii i dramatu. Gwiazdorska obsada (Emma Vilarasau, Enric Auquer, Maria Rodríguez Soto), nagrodzony Goyą scenariusz i zachwycające pejzaże Costa Brava.
Weekend w nadmorskiej willi. Brzmi jak wymarzony wypoczynek? Nie, jeśli pod jednym dachem spotka się cała rodzina, która na co dzień stara się trzymać od siebie z daleka. Wystarczy kilka minut, by ożyły dawne pretensje i urazy, a interakcje krewnych wróciły na utarte, komicznie absurdalne tory.
I choć perypetiom bohaterów nie brak porządnej dawki hiszpańskiego humoru, pod koniec wyjazdu nie wszystkim będzie do śmiechu.
„Niech płonie” to mistrzowsko poprowadzona opowieść, która konsekwentnie buduje napięcie i stopniowo odsłania skrywane rodzinne tajemnice. Autor scenariusza, Eduard Solà, odebrał za niego wszystkie najważniejsze statuetki hiszpańskiego przemysłu filmowego – nagrody Goya, Feroz i Gaudí.
W członków dysfunkcyjnej rodziny wcieliła się plejada hiszpańskich gwiazd. Fenomenalnej Emmie Vilarasau w roli matronki rodu partnerują Alberto San Juan, Macarena García, Maria Rodríguez Soto i Enric Auquer. Cała piątka za swoje role była nominowana do Nagród Goya.
„Żarty i papierosy”
„Żarty i papierosy” – biografia króla hiszpańskiej komedii z Davidem Verdaguerem, zdobywcą Nagrody Goya.
Barcelona lat 80. Czas niepokojów społecznych, zmian politycznych i… kaset magnetofonowych. Z okładek wielu z nich spogląda poważny, ubrany na czarno brodacz. Jego pogrzebowy wizerunek jest jednak zwodniczy – Eugenio jest najśmieszniejszym człowiekiem w Hiszpanii. Sława, którą zyskał w katalońskich barach, błyskawicznie ogarnęła cały kraj. Kontrast ponurego scenicznego wizerunku i genialnych żartów, które opowiadał z kamienną twarzą, zawładnął sercami Hiszpanów epoki transformacji.
Filmowa biografia katalońskiego komika w reżyserii Davida Trueby to nie tylko fascynująca opowieść o skomplikowanej życiowej drodze i niespodziewanym sukcesie Eugenia. To także osobista, poruszająca historia człowieka, który krył się za słynnymi ciemnymi okularami.
W głównego bohatera brawurowo wcielił się David Verdaguer. Za swoją rolę otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody hiszpańskiego przemysłu filmowego, w tym nagrodę Goya, Gaudí, Feroz i Forqué. Partneruje mu nowa gwiazda hiszpańskiego kina, fenomenalna Carolina Yuste.
Prawdziwa historia Eugenia, jednego z najsłynniejszych hiszpańskich komików, który rozśmieszał Hiszpanów do łez w trudnych czasach transformacji. Jego losy, obfitujące w niespodzianki, zwroty akcji i dramatyczne wydarzenia, to wymarzony materiał na filmową biografię – poczynając od przypadkowego spotkania w autobusie, które wywróciło do góry nogami jego uporządkowane życie, przez szaleńczą miłość, karierę muzyczną, narodziny scenicznej persony i tragedię, która naznaczyła jego życie osobiste. Czarny strój, ciemne okulary, kamienna twarz i papieros, z którym nigdy się nie rozstawał, do dziś pozostają żywym symbolem hiszpańskiego humoru.
„Drugie miejsce”
Granada, późne lata 90., czas artystycznego fermentu i przemian kulturowych. Tuż przed nagraniem trzeciej płyty, popularna indie rockowa kapela przechodzi poważny kryzys. Odchodzą basista i perkusista, a gitarzysta popada w autodestrukcyjną spiralę. Zespół może uratować tylko determinacja wokalisty, który walczy o jego przetrwanie. Czy trudy tworzenia albumu zbliżą muzyków do siebie, czy przypieczętują rozpad grupy?
Hiszpański kandydat do Oscara, (nie) inspirowany losami kultowego zespołu Los Planetas, który do dziś elektryzuje fanów na festiwalach i w salach koncertowych.
„Drugie miejsce” to porywający zapis rewolucyjnego momentu w historii hiszpańskiej muzyki, który wywarł na niej nieodwracalne piętno, oraz hołd oddany ostatniej dekadzie XX wieku – jej modzie, dźwiękom i nieujarzmionej energii. To także pełen nostalgii i uroku portret Granady, miasta kulturowego fermentu i rewolucji.
Za kamerą stanął mistrz kina dokumentalnego Isaki Lacuesta („Legenda o czasie”, „Między morzem a oceanem”), we współpracy z Polem Rodríguezem. Wspólnie zdobyli liczne reżyserskie wyróżnienia, w tym Nagrodę Gaudí i Nagrodę Goya, a „Drugie miejsce” stało się jednym z najbardziej nagradzanych filmów w historii hiszpańskiego kina.