Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie rozpoczyna badania, które mają potwierdzić skuteczność testu na endometriozę – EndoRNA. Klinika zaprasza kobiety podejrzewające u siebie to schorzenie, które nie były jeszcze szczegółowo diagnozowane.
USK badania przeprowadzi we współpracy z Agencją Badań Medycznych. W Polsce około milion kobiet zmaga się z endometriozą, ale szacuje się, że niezdiagnozowana choroba może dotyczyć nawet trzech milionów Polek.
– Endometrioza dotyka około 6–10 procent kobiet w wieku 15–49 lat – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa
w USK w Rzeszowie.
– Podstawowym problemem jest późna diagnostyka, średnio po 6–8 latach dolegliwości, które wyłączają kobiety z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i z aktywności zawodowej. Ponadto może być również przyczyną obniżonej płodności. Szacuje się, że około 50 procent wszystkich przypadków niepłodności kobiecej jest spowodowanych przez endometriozę.
Diagnostyka endometriozy jest procesem długim i wieloetapowym, ze względu na często mylące objawy. Dotychczas jedyną pewną metodą potwierdzenia endometriozy była operacja – laparoskopia. Od 2023 roku na rynku polskim dostępny jest test EndoRNA, będący alternatywą dla kobiet, które chcą uzyskać pewność co do diagnozy, ale uniknąć operacji.
Test EndoRNA to krótka, bezpieczna procedura, wykonywana w gabinecie lekarskim. Polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej (endometrium) podczas badania ginekologicznego. Pobranie jest małoinwazyjne, trwa kilka minut i przypomina cytologię, co pozwala pacjentce na szybki powrót do codziennych aktywności.
– Tego rodzaju inicjatywy poszerzają wiedzę, pozwalają na wdrażanie innowacyjnych terapii, a także wpływają na prestiż i doświadczenie jednostki leczniczej. Dodatkowo personel zdobywa nową wiedzę, a pacjentki mają dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych – mówi Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora USK w Rzeszowie.
W badaniu w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie mogą wziąć udział pacjentki w wieku 18–45 lat:
– z podejrzeniem endometriozy, u których badania (USG i/lub rezonans) nie wykazały odchyleń lub dały niejednoznaczne wyniki, mimo objawów klinicznych sugerujących chorobę, a które nie były wcześniej leczone hormonalnie (preparatami estrogenowo-gestagenowymi, gestagenami lub analogami gonadoliberyny);
– z wynikami USG i/lub rezonansu sugerującymi prawdopodobieństwo endometriozy, które nie były wcześniej leczone hormonalnie;
– z podejrzeniem endometriozy, leczone wcześniej hormonalnie (preparatami estrogenowo-gestagenowymi, gestagenami lub analogami gonadoliberyny).
Każda z pacjentek zostanie poddana zarówno nieinwazyjnemu testowi EndoRNA
oraz laparoskopii, a otrzymane wyniki zostaną porównane. Udział w badaniu jest bezpłatny.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 17 86 66 152. Można też wysłać maila na adres: [email protected].